
Aloes jest znakomitą rośliną leczniczą zawierającą niezliczone ilości składników aktywnych. Dzięki swojej budowie często jest stosowany zarówno w medycynie naturalnej jak i kosmetyce. Wykorzystywane są sok i miazga ze świeżych liści, a także odciągnięty i odparowany sok z liści, tzw. alona, który otrzymujemy z różnych gatunków aloesu. Zatem jakie zastosowanie może mieć aloes w codziennej pielęgnacji ciała i twarzy? Czy można domowym sposobem uzyskać krem lub maseczkę z aloesu. I jak działa ta roślina na nasze zdrowie i pielęgnację ciała?
Aloes wnika bardzo głęboko w skórę, dlatego zawarte w nim bioaktywne substancje docierają do głębiej położonych warstw skóry. Dzięki temu aloes wspiera odnowę komórkową w dużo większym stopniu niż inne kosmetyki. Zawarte w aloesie enzymy przyspieszają usuwanie obumarłych komórek. Świetnie nawilża skórę, nadając jej zdrowy, promienny wygląd. Systematyczna pielęgnacją aloesem to podstawa zdrowego wyglądu cery.
Aloes w codziennej pielęgnacji
Codzienna systematyczna pielęgnacja to podstawa zdrowego wyglądu cery. Skuteczność aloesu w kosmetyce została udowodniona ponad wszelką wątpliwość. Produkuje się już nawet mydełka aloesowe.
Oczyszczanie
Gruntowne oczyszczanie jest konieczne, aby skóra mogła dobrze przyjąć wszystkie substancje zawarte w preparatach pielęgnacyjnych. Do oczyszczania każdego typu cery najbardziej wskazane jest łagodne mleczko lub żel. W zupełności wystarczy, jeśli będziemy używać go tylko wieczorem, a rano ograniczymy się do dokładnego opłukania twarzy ciepłą wodą.
Tonizowanie
Nawet po dokładnym opłukaniu twarzy po nałożeniu żelu lub mleczka odrobina tych preparatów zostanie na skórze i usuniemy ją dopiero tonikiem. Podstawowym zadaniem tego preparatu nie jest jednak dalsze oczyszczanie, tylko odnowienie kwaśnego płaszcza ochronnego skóry. Ponadto dzięki zawartości alkoholu tonik powoduje zamknięcie porów rozszerzonych pod wpływem ciepłej wody, sprawia też, że skóra jest lepiej przygotowana na przyjęcie substancji zawartych w kremach. Doskonałe toniki możemy przygotować w domowych warunkach.
Oto przepis na specjalny tonik, który pomoże przywrócić skórze równowagę kwasowo-zasadową. Przyrządzimy go, mieszając następujące składniki
100ml ostudzonego naparu miętowego
2 łyżeczki soku z aloesu
5 kropli olejku z drzewa herbacianego
5ml alkoholu kosmetycznego
Do przygotowania toniku świetnie nadaje się wybrana esencja kamieni szlachetnych, hydrolat, a także napary ziołowe. jeśli wśród składników znajduje się alkohol kosmetyczny, możemy w większości przypadków zrezygnować z dodawania konserwantów. do gotowego toniku możemy też włożyć jeden lub kilka kamieni szlachetnych.
Zasada postępowania jest we wszystkich przypadkach identyczna: zaczynamy od wymieszania alkoholu z substancjami czynnymi i olejkami eterycznymi, a dopiero na koniec dodajemy wodę (hydrolat itp.). Dokładnie wstrząsamy butelką, tak by składniki dobrze się połączyły.
Tonik aloesowy dla każdej cery
5ml alkoholu kosmetycznego
5ml soku z aloesu
1/2 łyżeczki D-pantenolu
ewentualnie wybrany olejek eteryczny
90ml przegotowanej wody
Tonik aloesowo-lawendowy (dla każdego typu cery)
5ml alkoholu kosmetycznego
5 kropli propolisu
3-4 krople esencji miodowej
5ml soku z aloesu
90ml wody lawendowej
Do butelki z gotowym tonikiem można włożyć niewielki ametyst
Aloes nadaje się do każdej cery i nie powinno go zabraknąć w żadnym preparacie tonizującym. Sporządzając toniki w domu, sami decydujemy o zawartości aloesu w kosmetyku - możemy więc być pewni, że skóra rzeczywiście odczuje jego działanie. Tonik stosujemy rano i wieczorem. Tonik stosujemy rano i wieczorem, nakładając go na twarz za pomocą wacika
Kremy na dzień
Zadaniem kremów na dzień jest przede wszystkim nawilżenie skóry, dlatego zawierają one więcej wody niż tłuszczu. Można to rozpoznać po znajdującym się na opakowaniu "O/W", czyli olej w wodzie. Należy pamiętać, że dobry krem ma nie tylko doraźnie "napoić" skórę, ale także pomóc jej wiązać i zatrzymać wodę w głębi. Trzeba wiedziec, że krem kremowi nierówny. Aloes doskonale nawilża skórę, nadając jej gładkość i sprężystość.
Kremy na noc
Są wyraźnie bogatsze i tłustsze niż te na dzień, na co wskazuje oznaczenie "W/O" czyli woda w oleju. Płaszcz lipidowy chroniący naszą skórę składa się właśnie z wody i tłuszczów, dlatego trzeba uzupełniać oba składniki - nie można tylko nawilżać ani tylko natłuszczać. Noc to czas na regenerację.
Maseczki
Dwa do czterech razy w miesiącu każdej cerze przyda się kremowa maseczka.Preparaty te można bez kłopotu wytwarzać w domu w ilości przeznaczonej do bezpośredniego zużycia.
Złuszczanie
Pomaga usunąć martwe cząsteczki naskórka, dzięki czemu skóra lepiej przyjmuje zawarte w kremach substancje czynne. W zależności od typu cery peeling przeprowadzamy dwa lub 4 razy w miesiącu.
Aloes dla każdej cery
Aloes można stosować do każdego typu cery, trzeba tylko zwrócić uwagę na odpowiedni dobór kosmetyków pielęgnacyjnych. Pamiętajmy, że skóra często dopasowuje się do warunków zewnętrznych i dlatego jej wymagania mogą się zmieniać.
Upiększająca moc aloesu
Liczne doświadczenia potwierdziły, że stosowany do pielęgnacji cery aloes:
- ma działanie regenerujące i kojące
- nawilża i wygładza skórę, ściąga rozszerzone pory
- chroni skórę przed szkodliwymi wpływami środowiska i wyraźnie poprawia jej wygląd
Dlatego też stosuje się go przede wszystkim w następujących produktach:
- przynoszących ulgę przy skaleczeniach, obrzękach
- kosmetykach do opalania i po nim
- wszelkich rodzajach kosmetyków pielęgnacyjnych do twarzy, ciała oraz dłoni: żelach, mleczkach, balsamach i kremach
- kosmetykach dla niemowląt
- maseczkach i produktach do pielęgnacji ust
- szamponach, żelach pod prysznic i olejkach do kąpieli
Domowe laboratorium, czyli jak się robi kosmetyki?
Zanim przystąpimy do samodzielnego wytwarzania kosmetyków, musimy się zaopatrzyć w niezbędne akcesoria. Potrzebne będą przede wszystkim:
2 ogniotrwałe kolby po 100ml
1 ogniotrwała kolba 250ml
1 termometr (z podziałką do 100*C)
2-3 szklane bagietki
3 szpatułki do kremów
denaturat lub alkohol izopropylowy do dezynfekowania przyborów
pojemniki i buteleczki do przechowywania gotowych kosmetyków
waga kuchenna ( z dokładnością do 2g)
Kremy mieszane na ciepło
Poniżej podany jest przepis na emulsję mieszaną na ciepło. Od zawartości wody zależy, czy w efekcie otrzymamy krem czy mleczko.
Podstawowy przepis
Składniki: woda destylowana, oleje roślinne, emulgatory, substancja nadająca konsystencję, wybrane substancje czynne (zależne od przeznaczenia kosmetyku i typu cery), substancje konserwujące
Faza wodna
Podaną w przepisach ilość wody destylowanej wlewać do kolby
Faza tłuszczowa
Do drugiej kolby wlać starannie odważone składniki fazy tłuszczowej (oleje,emulgatory, substancje nadające konsystencję). Obydwie kolby podgrzewać, aż ich zawartość osiągnie temperaturę 70*C. Zdjąć z ognia. Bardzo powoli, po kropli, dolewać wodę do fazy tłuszczowej (nigdy odwrotnie). Gotową masę energicznie wymieszać, aż emulsja uzyska gładką, jedwabistą konsystencję. Pozostałe składniki dodawać dopiero wtedy , gdy mieszanina ostygnie do temperatury ciała. Na samym końcu należy dodać substancję konserwującą.
Nawilżający krem aloesowy
Doskonały do codziennej pielęgnacji cery suchej i dojrzałej. W przypadku cery normalnej i mieszanej zalecany raczej stosować na noc
2,5g emulgatora (tegomulsu)
kawałek masła shea wielkości orzecha laskowego
7ml oleju słonecznikowego
30ml wody destylowanej lub wybranego hydrolatu
5ml soku z aloesu
odrobina mleczka pszczelego (na koniec noża)
1/2 łyżeczki witaminy E
3 krople oleju różanego
5 kropli parabenu (konserwant)
Emulgator, masło shea i olej słonecznikowy umieścić w kolbie, do drugiej zlewko wlać wodę destylowaną lub hydrolat. Podgrzewać do temperatury 70-80*C, zdjąć z ognia. Do rozpuszczonego tłuszczu dolewać po kropli wodę, a następnie, cały czas mieszając, dodać mleczko pszczele, witaminę E. Gdy masa ostygnie, wlać sok z aloesu, wymieszać. Na koniec dodać konserwant.
Kosmetyki mieszane na zimno
Samodzielnie przygotowanie mieszanych na ciepło kosmetyków wymaga nieco zachodu. Jeśli nie mamy czasu, warto wypróbować szybszą metodę, czyli mieszanie na zimno.
W sklepach online bez problemu kupimy gotowy krem-bazę, który wystarczy połączyć z wybranymi substancjami czynnymi i zapachowymi.
Balsam witaminowy z aloesem
50g kremu-bazy
1-2 łyżeczki oleju z jojoby
1 łyżeczka żelu lub koncentratu aloesowego (w 10-krotnym stężeniu)
1 łyżeczka D-pantenolu (to jedna z witamin z grupy B)
1 łyżeczka witaminy E
10 kropli palmitynianu witaminy A (palmitynian retinolu)
22 krople parabenu
40ml hydrolatu, esencji kamieni szlachetnych lub naturalnie gazowanej wody mineralnej (bez dodatku dwutlenku węgla)
Wszystkie substancje czynne połączyć z kremem-bazą, na koniec wlać wodę lub hydrolat i ponownie dokładnie wymieszać.