Darmowa wysyłka od 299 zł
do kasy suma: 0,00 zł
Pielęgnacja skóry naczynkowej
Pielęgnacja skóry naczynkowej

Określenie rodzaju cery jest niezbędne, aby właściwie ją pielęgnować. Jeśli odpowiednio dobierzemy kosmetyki, będziemy cieszyć się ładną, zdrową skórą. Najlepiej skorzystać z fachowej porady kosmetyczki, która rozpozna rodzaj naszej skóry i poleci odpowiednie zabiegi. My opiszemy bliżej, jak dbać o skórę naczynkową, jakie kosmetyki należy stosować przy jej pielęgnacji? Jakie zioła możemy stosować, nie narażając ją na zmiany skórne?

Skóra naczynkowa, czyli jaka?

Cera naczynkowa nazywana jest też skórą z problemami naczyniowymi. W początkowym etapie charakteryzuje się skłonnością do rumienia, który tworzy się na skutek gwałtownego kurczenia się i rozszerzenia naczyń krwionośnych pod wpływem zmian temperatury otoczenia, stresu spożywania gorących lub ostrych potraw. Z powodu wrodzonej nadmiernej wrażliwości naczyń krwionośnych i ich zwiększonej przepuszczalności po pewnym czasie naczynia trwale się rozszerzają. Są widoczne gołym okiem, najczęściej na nosie i policzkach. Występują jako pojedyncze krótkie linie lub tzw. pajączki.

Bezpieczna pielęgnacja skóry wrażliwej naczynkowej

Taką skórę należy traktować jako bardzo wrażliwą. W celu jej nawilżenia można stosować rośliny śluzowe oraz oleje roślinne. Istotne jest także zapobieganie powstawaniu rozszerzonych naczyń. Ziołami, które działają w ten sposób, są: arnika górska, nagietek lekarski, skrzyp polny, kasztanowiec zwyczajny. Regularne stosowanie preparatów roślinnych zapobiegnie powstawaniu dalszych zmian skórnych.

Zastosowanie ziół, czyli co na cerę naczynkową?

Idealnymi ziołami, które działają przeciwzapalnie, uszczelniają naczynia krwionośne, są kasztanowiec zwyczajny oraz nagietek lekarski. Za odpowiednie nawilżenie skóry oraz przy łagodzeniu stanów zapalnych pomagają ogórecznik lekarski, oliwka europejska, wiesiołek dwuletni i winorośl właściwa

 

Toniki - to roztwory służące do przemywania skóry i twarzy. W zależności od użytych komponentów mają różne właściwości. Podstawowym składnikiem toników jest woda (najlepiej używajmy destylowanej). Najważniejszą rolę, w tonikach przygotowywanych domowym sposobem, odgrywają wyciągi roślinne. To od nich zależy działanie i zastosowanie toniku.

Oto 2 przepisy na przygotowanie toniku domowym sposobem przydatne przy pielęgnacji skóry naczynkowej.

Tonik ze skrzypu polnego zapobiegający rozszerzaniu naczyń krwionośnych

Składniki: ziele skrzypu - 2 łyżeczki, woda destylowana - 1 szklanka

Przygotowujemy odwar z ziela skrzypu. Odwar przecedzamy. Można stosować zarówno w miejscach, gdzie występują rozszerzone naczynka, jak i na inne partie twarzy.

Tonik nagietkowy do cery naczynkowej

Składniki: kwiaty nagietka - 1 łyżeczka, woda destylowana - 1/2 szklanki, sok z cytryny - 1/2 łyżeczki

Kwiaty nagietka zalewamy wrzącą wodą , zostawiamy pod przykryciem na 10-20min. Przecedzamy. Dodajemy sok z cytryny. Przed użyciem należy wstrząsnąć.

 

Kremy - to podstawowe kosmetyki do codziennej pielęgnacjo cery naczynkowej, zarówno na dzień, jak i na noc. Do przygotowania kremów potrzebny jest moździerz i tłuczek porcelanowy, które można kupić w sklepach online. Można użyć miksera kuchennego i naczynia z naszej kuchni.

Oto gotowy przepis na krem do cery naczynkowej:

Składniki: euceryna- 1 łyżeczka, olej roślinny z wiesiołka, ogórecznika, winorośli lub oliwek - 3 łyżeczki, gliceryna - 1 łyżeczka, wyciąg roślinny - 1/4 szklanki, napar z arniki lub odwar z kwiatów kasztanowca ( 1 łyżeczka na 1/4szklanki), witamina E, olejek cytrynowy

Przygotowujemy wyciąg roślinny. Do euceryny dodajemy glicerynę oraz olej i całość mieszamy. Powoli dodajemy wyciąg roślinny mieszając, aż składniki całkowicie się połączą. Pod koniec mieszania można dodać 3 krople witaminy E oraz 2 krople olejku cytrynowego (może być inny). Gotowy krem przekładamy do pudełka, opisując etykietę.

Maseczki stanowią uzupełnienie pielęgnacji cery. Ich zadaniem jest głównie zmiękczenie i nawilżenie skóry. Gotowe maseczki, sporządzone ze składników naturalnych, są dostępne w sklepach z ziołami, drogeriach. Warto jednak wykonać je w domu -  to bardzo proste.

Maseczka aloesowa

Składniki: świeżo ścięte liście aloesu

Z liści aloesu łyżeczką drążymy miąższ i dokładnie  go rozdrabiamy. Od razu nakładamy na twarz, omijając okolice oczu. Po 20min. Zmywamy letnią wodą.

Maseczka z kozieradki do cery naczynkowej

Składniki: mielone nasiona kozieradki - 2 łyżki, przegotowana woda, napar z arniki górskiej lub nagietka lekarskiego.

Zaparz. Pozostaw pod przykryciem 20-30 min.  Pamiętaj tylko żeby mieszanina nie była za gęsta ani za rzadka. Nałóż gotową maseczkę na twarz i trzymaj ok. 20 minut. Zmyj ciepła wodą.

 

Nawet naturalne kosmetyki mogą uczulać, dlatego przed ich zastosowaniem w naszej pielęgnacji skóry wrażliwej naczynkowej powinniśmy sprawdzić, jak reaguje na nie nasza skóra. Wypróbujmy gotowy preparat lub jego poszczególne składniki na wewnętrznej stronie przedramienia. Jeśli w ciągu 24 godz. nie pojawi się zaczerwienienie, pieczenie, wysypka czy swędzenie, możemy używać kosmetyku.

 

 

 

 

 

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (InPost Paczkomaty 24/7) już od 299,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium