Darmowa wysyłka od 299 zł
do kasy suma: 0,00 zł
Zioła wspomagające trawienie
Zioła wspomagające trawienie

 Nieprzyjemne uczucie wzdęcia, ból i skurcze żołądka, uciążliwa pełność po posiłku. Niestrawność może przejawiać się na bardzo różne sposoby.Powody mogą być różne. Czasami mogą zaszkodzić ogórki, czasami kawa, a innym razem frytki albo jabłka. Zbyt wczesne śniadanie lub zbyt późna kolacja też mogą być szkodliwe dla naszego układu trawiennego. Co robić, by poczuć się lepiej? Pomóc mogą zioła na trawienie - napary i herbatki. Jak je wybrać dla naszego organizmu? Jak skutecznie wesprzeć układ pokarmowy?

Zioła na lepsze trawienie i poprawiające apetyt

Dbając o prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego warto wprowadzić do swojej diety ziołowe sposoby na poprawę trawienia. Do najskuteczniejszych ziół  na niestrawność zaliczamy:

- Mięta Pieprzowa - liść z mięty zawiera olejek eteryczny, w którym dominuje mentol. Składniki olejku, a także obecne w liściach mięty flawonidy i kwasy fenolowe, działają rozkurczająco na mięśnie gładkie w obrębie przewodu pokarmowego. Pobudzają wydzielanie żółci i wykazują działanie wiatropędne. Zaobserwowano, że liście mięty pomagają w przypadku nudności, wzdęć,kolek jelitowych

- Koper włoski - owoce kopru włoskiego zawierają olejek eteryczny z charakterystycznym składnikiem anetolem. Olejek pobudza wydzielanie żółci i soku żołądkowego. Poprawia ponadto funkcje trawienne przewodu pokarmowego oraz działa wiatropędnie. Dzięki temu owoce kopru usprawniają przemianę materii. Mogą jednak wpływać drażniąco na śluzówkę żołądka.

- Kolendra Siewna - surowcem leczniczym tego zioła są owoce zawierające olejek eteryczny, którego główny składnik, linalol nadaje im smak i zapach. Pobudzają one wydzielanie soku żołądkowego i żółci, wzmagają łakninie, niestety mogą drażnić śluzówkę żołądka.

- Kocanki Piaskowe - związki naturalne, które występują w kwiatostanach kocanek działają przeciwskurczowo, żółciopędnie i żółciotwórczo. Zioło zalecane jest w niestrawności i kolkach przewodu pokarmowego.

- Karczoch Zwyczajny - liście karczocha zawierają związki gorzkie - laktony seskwiterpenowe. Karczoch działa korzystnie na funkcje przewodu pokarmowego, likwiduje wzdęcia, łagodzi nudności i poprawia apetyt. Dzięki tym właściwościom oraz działaniu obniżającym poziom cholesterolu i tłuszczów roślina chroni także przed miażdżycą naczyń.

Zioła stosowane w stanach zapalnych przewodu pokarmowego

Nadmiar kwaśnych pokarmów i napojów, duża ilość wypijanej kawy,a nade wszystko alkohol i palenie papierosów są częstymi przyczynami zgagi. W razie  wystąpienia symptomów świadczących o stanie zapalnym układu pokarmowego ziołolecznictwo dysponuje surowcami roślinnymi o działaniu przeciwzapalnym i osłaniającym. Przedstawiamy poniżej kilka ziół, które pomagają naszemu organizmowi.

 

 - Lukrecja Gładka - Jest to roślina z rodziny bobowatych, w stanie naturalnym występuje w rejonie Morza Śródziemnego oraz w południowej i zachodniej Azji. W lecznictwie wykorzystuje się korzeń lukrecji pozbawiony zewnętrznej warstwy. Występują w nim saponozydy - kwas glicyryzynowy, o działaniu przeciw zapalnym na błony śluzowe przewodu pokarmowego. Związki te mają także właściwości wykrztuśne. Preparaty z korzenia lukrecji należy stosować pod kontrolą lekarską, ponieważ mogą wywoływać efekty uboczne. Nie wolno ich używać przy nadciśnieniu, chorej wątrobie, podczas ciąży i dłużej niż 4 tygodnie

- Rumianek Pospolity - Koszyczki rumianku już w starożytności były stosowane w chorobach przewodu pokarmowego. Najważniejszymi związkami odpowiedzialnymi za działanie przeciwzapalne są składniki olejku eterycznego, laktony seskwiterpenowe a także polisacharydy. Te z kolei zalecane są w chorobie wrzodowej żołądka. Efekt rozkurczający warunkują przede wszystkim składniki olejku oraz związki kumarynowe. wymienione substancje a także ekstrakt z koszyczków rumianku stanowią bardzo skuteczne leki w stanach zapalnych i skurczowych przewodu pokarmowego.

Zioła o działaniu przeczyszczającym

Zaparcia są bolączką wielu z nas, ale należą do tych intymnych problemów zdrowotnych, do których niechętnie się przyznajemy. Potrafią mocno uprzykrzyć życie. Do częstych przyczyn między innymi należy dieta uboga w błonnik oraz nieregularne i pośpieszne spożywanie posiłków.

Łagodne działanie przeczyszczające mają:

Babka Jajowata - znana jednoroczna roślina stosowana w medycynie konwencjonalnej i tradycyjnej. Badania potwierdziły skuteczność nasion babki jajowatej w chronicznych zaparciach a także w syndromie jelita nadwrażliwego. W wyniku podawaniu preparatu  z nasion babki liczba stolców wzrastała z dwu do ośmiu w ciągu tygodnia. Nie stwierdzono przy tym skutków ubocznych. Te cenne właściwości zapewniają polisacharydy będące składnikiem śluzu roślinnego zawartego w nasionach babki jajowatej.

Babka Płesznik - ma zbliżone właściwości i zastosowanie do babki jajowatej, jej nasion mają łódeczkowaty kształt

Zioła stosowane w biegunkach

Zioła mogą pomóc także w zahamowaniu biegunki. Do częstych czynników wywołujących biegunkę należą infekcje przewodu pokarmowego na tle bakteryjnym lub wirusowym oraz antybiotykoterapia a także zmiana diety oraz silny stres. Leczenie biegunki należy rozpocząć bardzo szybko , aby nie odwodnić organizmu.

Do surowców stosowanych podczas biegunki należą:

Pięciornik Kurze Ziele - stosowany w biegunkach pochodzenia bakteryjnego, ponieważ zawiera związki garbnikowe o działaniu zapierającym, zwalczającym drobnoustroje i przeciwzapalnym

Borówka Czernica - Wysuszone owoce borówki czernicy zawierają garbniki, które są skuteczne w leczeniu ostrych biegunek. Zioło to można bez obaw stosować u dzieci.

Rdest wężownik - zebrane jesienią kłącze wężownika po wysuszeniu i rozdrobnieniu może służyć jako środek przeciwbiegunkowy. Ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

 

Pamiętajmy

Jeśli cierpimy na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy lub niedrożność przewodów żółciowych, stosowanie leków ziołowych o działaniu poprawiającym trawienie wymaga konsultacji z lekarzem.

 

 

 

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (InPost Paczkomaty 24/7) już od 299,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium