
Witaminy i minerały są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ponieważ większości z nich organizm nie potrafi sam wytworzyć, musimy dostarczyć je w odpowiednich proporcjach z zewnątrz, w raz z codzienną dietą. Co może przytrafić się, kiedy zabraknie któregoś z nich? Może dopaść Cię zmęczenie... I wcale nie musi być spowodowane brakiem snu...
Dlaczego tak ważna jest witamina B12, która silnie związana jest z naszym poziomem energii w ciągu dnia? Jakie są konsekwencje jej niedoboru? Ile to odpowiedni poziom witaminy B12?
Istnieją cztery składniki odżywcze, które znajdują się w żywności odzwierzęcej,a w większości nie występują w żywności roślinnej, są to:cholesterol, witamina A, witamina D, witamina B12. Pierwsze trzy z nich nie są niezbędnymi składnikami odżywczymi. Cholesterol jest naturalnie wytwarzany przez organizm człowieka. Witamina A jest tworzona w postaci beta karotenu, a następnie przetwarzana przez organizm w witaminę A w takiej ilości , w jakiej organizm potrzebuje. Witamina D produkowana jest przez organizm w trakcie kontaktu promienie słonecznych ze skórą. Witamina B12 wydaje się być w tej grupie najbardziej problematyczna.
Za co odpowiedzialna jest witamina B12?
- tworzenie czerwonych krwinek
- ułatwianie przemiany żelaza
- wzmacnianie osłonki mielinowej, która ochrania komórki nerwowe
- tworzenie neurotransmiterów, których zadaniem jest przenoszenie informacji między komórkami
- synteza kwasów nukleinowych (DNA I RNA) oraz białek uczestniczących w ich budowaniu
- budowaniu masy kostnej (bardzo ważne u małych dzieci i osób narażonych na osteoporozę)
- udział w metylacji m.in.homocysteiny do metioniny
- udział w metabolizmie tłuszczów i węglowodanów
- pozytywny wpływ na pracę układu nerwowego:wspomaga pamięć, koncentrację, wpływa na dobry nastrój i zachowanie równowagi psychicznej
- wspomagająco przy leczeniu depresji
- zapewnia prawidłowy skurcz mięśni
- odpowiada za prawidłowy wzrost i strukturę kości
- poprawia funkcjonowanie układu immunologicznego
- wspomaga płodność
- wpływa na ośrodek sytości - przestajemy jeść, kiedy czujemy się najedzeni
Właściwy poziom witaminy B12 wpływa pozytywnie na nasz nastrój i poziom energii!!!
Jakie są skutki niedoboru witaminy B12?
Gromadzona w organizmie witamina B12 i jej ogólnoustrojowe zapasy wystarczają na okres ok. 3lat (u noworodków wyczerpują po roku). Początkowe objawy niedoboru witaminy B12 nie są charakterystyczne. Początkowo jest to zmęczenie , które wynika z niedoboru tlenu we krwi , ospałość (nawet po dobrze przespanej nocy), apatię, zaburzenia snu, częste zmiany nastroju.
Długotrwały niedobór witaminy B12 w organizmie prowadzi do niebezpiecznych powikłań: anemii zaawansowanej, opóźnienia wzrostu, częstych biegunek, depresji, zaburzeń neurologicznych, utracie pamięci, trudności w zachowaniu równowagi, chronicznego zmęczenia.
Niedobór witaminy B12 u dzieci może powodować problemy z uczeniem się!!
Skąd czerpać witaminę B12?
Witaminę wytwarzają mikroorganizmy żyjące w glebie oraz jelitach zwierząt, również w naszych. Wg. niektórych badań rośliny uprawiane w zdrowej glebie, bogatej w witaminę B12, wchłaniają ją z ziemi.Jednak jakość współczesnej gleby często jest kiepska.
Znikome ilości witaminy wytwarzane są przez florę bakteryjną jelita grubego organizmu człowieka, ale nie jest ona wykorzystywana przez nasz organizm. W związku z tym konieczne jest dostarczenie jej wraz z pożywieniem.
Witamina B12 występuje przede wszystkim w żywności pochodzenia odzwierzęcego, czyli nie tylko w mięsie, ale też w podrobach, rybach, owocach morza, jajkach oraz produktach mlecznych: mleko, jaja, sery żółte, jogurt.
Czy suplementować witaminę B12?
Suplementacja uzależniona jest od wyników badań krwi lub moczu. Jeżeli wyniki mieszczą się w przedziale, wówczas nie jest konieczna suplementacja tą witaminą. Jeżeli jednak wyszły niedobory tego mikroskładnika , to warto wprowadzić suplementację.
Raczej nie da się przedawkować witaminy B12 w formie suplementu, chyba ,że bierzemy duże dawki bardzo długi okres. Witamina B12 jest rozpuszczalna w wodzie, z czego wniosek, że nie gromadzi się w organizmie.Wydalamy ją wraz z potem i moczem, żółcią oraz kałem. Wg. niektórych specjalistów, suplementacja witaminy B12 nawet w bardzo dużych ilościach nie spowoduje żadnych szkodliwych efektów. Wchłanianie witaminy B12 wspomaga kwas foliowy, witamina B6 oraz biotyna, co sprowadza się do tego , że w przypadku suplementacji witaminą B12 dobrze jest przyjmować witaminę B jako witamina B complex w odpowiednich proporcjach. Witamina B12 w zastrzykach jest stosowana przy długotrwałym i sporym niedoborze witaminy B12, wysokiej anemii i przewlekłym osłabieniu organizmu spowodowanym niedoborem witaminy tej witaminy.