
Dlaczego warto zadbać o wątrobę?
Wątroba jest stale narażona na różnego typu uszkodzenia: zatrucia, pasożyty, infekcje wirusowe. Niekorzystny wpływ mają na nią toksyny zawarte w pokarmie, w wodzie, nadużywanie alkoholu, nikotyny, zażywanie leków hepatotoksycznych, zatrucie grzybami. W jej leczeniu, oprócz diety, bardzo pomocne są surowce roślinne, które zawierają związki o działaniu regenerującym komórki wątroby i ochraniającym je przed szkodliwymi substancjami.
W jakim czasie zregenerujemy wątrobę?
Wątroba potrafi się zregenerować od kilku tygodni do kilku miesięcy. Uwarunkowane jest to od stopnia jej uszkodzenia. Czas odbudowy wątroby zależy między innymi od prawidłowego przestrzegania diety. Bywa też tak , że jest to niemożliwe, wtedy potrzebny jest przeszczep. Przykładem takiego uszkodzenia wątroby jest zatrucie muchomorem sromotnikowym.
Odbudowanie wątroby - jak tego dokonać?
Jednym z pierwszych sygnałów, które powinny nas zaniepokoić, że z naszą wątrobą dzieje się coś niedobrego są mdłości, biegunki, zaparcia, nawracające wzdęcia, a także ból prawego podżebrza. Aby zacząć ratować wątrobę powinniśmy zrezygnować z alkoholu, ograniczyć tłuste posiłki, które są bogate w niezdrowy cholesterol oraz przejść na zdrowe ekologiczne odżywianie. Należy jeść produkty lekkie, nieprzetworzone, z naturalnymi składnikami, najlepiej bio. Dobrze jest zadbać , aby na naszym talerzu wszystko było świeże i bez konserwantów
Które zioła przyśpieszają regenerację wątroby?
Jednym ze sposobów na oczyszczenie wątroby jest wprowadzenie do naszej codziennej diety ziół, dzięki którym w naturalny sposób pomagamy wątrobie pozbyć się toksyn.
Kocanki Piaskowe
Kwiatostany kocanek dzięki obecności flawonidów działają przeciwskurczowo na niektóre odcinki przewodu pokarmowego. Zioła te mają właściwości żółciotwórcze w stanach zaburzeń czynnościowych wątroby oraz żółciopędne, ułatwiające opróżnienie pęcherzyka żółciowego. Związki flawonoidowe powodują jednak dość silne skurcze pęcherzyka, co w kamicy żółciowej może być zjawiskiem niekorzystnym. Działanie ochronne rośliny na wątrobę przejawia się tym, że nawet w przewlekłych stanach zapalnych utrzymuje jej funkcjonowanie. Zioło zalecane jest w niestrawności i kolkach przewodu pokarmowego.
Pamiętajmy, że przy kamicy żółciowej oraz chorobie wrzodowej stosowanie kocanek piaskowych i karczocha zwyczajnego należy skonsultować się z lekarzem
Karczoch Zwyczajny
Liście karczochów zawierają m.in. glikozydy fenolowe i flawonidy, które działają ochronnie na wątrobę i regenerują jej zniszczone komórki oraz związki, które obniżają poziom cholesterolu i substancje wspomagające trawienie.W Polsce karczoch bardzo często uprawiany jest do celów leczniczych oraz jako roślina ozdobna. Roślina ta ma bardzo cenne właściwości regulujące funkcje przewodu pokarmowego oraz poprawiające przemianę materii, które są znane i wykorzystywane od czasów starożytnego Rzymu. Karczoch likwiduje wzdęcia, łagodzi nudności i poprawia apetyt. Zioło to chroni także przed miażdżycą.
Ostropest Plamisty
W lecznictwie stosowany jest owoc ostropestu plamistego. Badania dowiodły, że ta naturalna roślina działa ochronnie na komórki wątroby. Związkami odpowiedzialnymi za to działanie jest sylimaryna. Stwierdzono również, że ostropest plamisty ma zdolność regeneracji komórek. owoce ostropestu wpływają korzystnie na wątrobę w leczeniu zatruć alkoholem, po długim stosowaniu środków psychotropowych, leków hepatotoksycznych. a także w ciężkich zatruciach toksynami z muchomorów.